Gotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasją

Przepis „ZERWANY” to przepis na danie obiadowe na konkurs  prowadzony w ramach  8. edycji Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie: www.europejskifestiwalsmaku.pl

Częścią przepisu miał być przynajmniej jeden składnik samodzielnie pozyskany (np. z grządki, ogródka balkonowego, sadu lub od zwierząt – np. własnoręczne dojenie krów, kóz, owiec, wyrabianie śmietany, masła czy serów) a ponieważ sam sadziłem, podlewałem i patrzyłem jak rośnie cała masa owoców i warzyw dlatego postanowiłem że większa część składników wykorzystanych do dania będzie pochodziła właśnie z własnoręcznie prowadzonego ogródka. W związki z tym (co dowodzi zdjęcie) wykorzystałem do dania aż sześć produktów tj.: czerwone porzeczki, czarne porzeczki, agrest, bób karmazyn, burak ćwikłowy i fioletowy ziemniak.

Danie jakie powstało, aż mnie zachwyciło i byłem w niego dumny bo smak i połączenie składników udało się idealnie.

Pieczony dorsz w szynce parmeńskiej z fioletowymi kulkami, pieczonym burakiem, marchewką, marynowanym agrestem na słodko kwaśno i sosem z czerwonej oraz czarnej porzeczkiSkładniki:
(przepis na 4 porcje)

1 burak ćwikłowy
4 łyżki masła
½ szklanki wody
¼ szklanki cukru białego
¼ szklanki octu z białego wina
6 dużych owoców agrestu
4 kawałki polędwica z dorsza (każda po ok. 150-200 g)
8 plastrów szynki parmeńskiej
1 łyżka oleju + 1 ½ szklanka
300 g fioletowych zmienników
6 łyżek płatków pszennych
1 szklanka bobu karmazyn
½ szklanki czerwonych porzeczek
½ szklanki czerwonych porzeczek
2 łyżeczki cukru brązowego
4 małe marchewki z natką
sól, pieprz

Przygotowanie:

  1. Umyć buraka, osuszyć , zawinąć w folię i piec w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez 60 minut. Odwinąć po upieczeniu, ostudzić, obrać, przekroić na ćwiartki a następnie rozgrzać 1 łyżka masła i smażyć do zarumieniania.
  2. Zagotować wodę, biały cukier i ocet a następnie delikatnie zalewę ostudzić. Omyć agrest, osuszyć włożyć do zalewy na ok. 30 minut. Wyjąć agrest, osuszyć i przekroić na połówki.
  3. Oczyścić dorsza, osuszyć, posolić lekko popieprzyć, wysmarować łyżką oleju, zawinąć w szynkę parmeńską a następnie szczelnie w papier do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 15 min. Wyjąć z piekarnika, odwinąć i podawać gorące.
  4. Ziemniaki umyć i gotować w mundurkach w osolonej wodzie do miękkości przez około 15 minut a następnie odcedzić, ostudzić i obrać. Ubić ziemniaki lub przecisnąć przez prasę z dodatkiem dwóch łyżek masła i ostudzić. Zmiksować płatki. Formować z ziemniaków kulki, obtoczyć w zmiksowanych płatkach i smażyć na rozgrzanym oleju do zarumienienia, odcedzić na papierze z nadmiaru tłuszczu i przekroić na połówki.
  5. Bób gotować do miękkości przez około 15 minut, odcedzić, delikatnie ostudzić i obrać z łupin, posolić a następnie rozgrzać łyżkę masła i przesmażyć bób przez 1-2 minuty.
  6. Oczyścić porzeczki (zarówno czerwone i czarne ale zostawić po kilka sztuk do dekoracji), włożyć na zimną patelnię, zasypać brązowym cukrem i podgrzewać aż puszczą soki a następnie zmiksować.
  7. Oczyścić marchewki (nie obierać), uciąć natkę (zostawić k 1 cm natki u nasady) i gotować w osolonej wodzie przez około 5-7 minut, odcedzić i przekroić na pół marchewki a następnie dolne części pokroić w plasterki.
  8. Posmarować talerz zmiksowanymi porzeczkami, ułożyć w jednym miejscy bób i ułożyć na nim upieczonego dorsza w szynce parmeńskiej a na wierzch położyć do dekoracji kilka owoców porzeczek. Ułożyć plasterki marchewki i na nim połówki marynowanego agrestu oraz dodać połówkę marchewki na stojąco. Ułożyć przekrojone kulki z fioletowych ziemniaków oraz ćwiartki buraka.

Pieczony dorsz w szynce parmeńskiej z fioletowymi kulkami, pieczonym burakiem, marchewką, marynowanym agrestem na słodko kwaśno i sosem z czerwonej oraz czarnej porzeczki