Gotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasją

Polska żurawiną teraz stoi; a że każdy mój wyjazd weekendowy w góry kończy się kupnem oscypków (czy też „scypków”, jak kto woli ;)), to korci mnie, aby z tych dwóch składników przygotować coś smacznego. Tym razem padło na pierogi, które chyba każdy uwielbia. Farsz jest prosty, ale tych kilka naturalnych składników i ich uzupełniające się smaki czynią tę wersję klasyki polskich stołów naprawdę bardzo udaną. Zresztą – sami widzicie przepis poniżej, więc zapraszam do przekonania się samemu, jak smakują.

Składniki:Zakopiańskie pierogi z oscypkiem, bryndzą, ziemniakami i żurawiną

Ciasto:
Przygotowanie ciasta według przepisu z poradnika

Farsz na pierogi:
300 g bryndzy
300g ziemniaków
100 g oscypka
1 szklanka żurawiny
1 jajko
4 łyżki gęstej śmietany
4 łyżeczki brązowego cukru do posypania
sól, pieprz

Przygotowanie:

… farszu:
Ugotować ziemniaki w mundurkach, ostudzić i połowę zetrzeć na tarce, a resztę pokroić w drobną kostkę. Utrzeć na tarce oscypek. Wymieszać ziemniaki, bryndzę, oscypek, surowe jajko, oczyszczoną żurawinę i doprawić solą i pieprzem. Uformować pierogi z farszem i gotować w osolonej wodzie przez 6-8 minut. Podawać polane śmietaną i posypane odrobiną cukru.

Zakopiańskie pierogi z oscypkiem, bryndzą, ziemniakami i żurawiną