Gotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasją

Pieczony kurczak z nadzieniem ze święconki

Składniki:
(na 4 porcje)

1 cały kurczak od „Nasz kurczak" (ok. 1,5 kg)
1 torebka kaszy gryczanej niepalonej (100 g)
2 jajka na twardo
100 g kiełbasy zwyczajnej
100 g białej kiełbasy
1 cebula
1 jajko
100 g masła
500 g małych ziemniaków
1 ½ łyżeczki gruboziarnistej soli
½ łyżeczki pieprzu kolorowego w nasionkach
½ łyżeczki kurkumy
1 łyżeczka słodkiej papryki
½ łyżeczki ostrej papryki
½ łyżeczki papryki pieczonej
4 łyżki oliwy
sól, pieprz

Przygotowanie:

Wszystkie przyprawy utrzeć na drobno w moździerzu, a następnie wymieszać z dwoma łyżkami oliwy. Umyć kurczaka, osuszyć, a następnie natrzeć wewnątrz i na zewnątrz mieszanką przypraw rozmieszanych z oliwą i zostawić go na 30 minut.
Gotować kaszę w osolonej wodzie przez 15-20 minut, a następnie odcedzić i ostudzić. Ugotować na twardo jajka w osolonej wodzie, ostudzić, a następnie obrać i drobno posiekać. Obrać cebulę i pokroić w kostkę. Kiełbasę ze święconki pokroić w kostkę. Rozgrzać dwie łyżki oliwy i zeszklić cebulę, a następnie dodać kiełbasę i smażyć dalsze 3-5 minut. Usunąć z białej kiełbasy osłonkę i pokroić w kostkę. Wymieszać kaszę z przesmażoną cebulą i kiełbasą, posiekanym jajkiem na twardo, białą kiełbasą, a następnie doprawić solą oraz pieprzem, wbić surowe jajko i wymieszać. Nałożyć farsz do kurczaka i związać mu nogi. Posmarować brytfankę odrobiną masła, ułożyć w niej nadziewanego kurczaka, posmarować wiórkami reszty masła i wstawić kurczaka do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Piec przez 90 minut podlewając go wytworzonym sosem co 15 minut. Ziemniaki oczyścić (umyć dokładnie skórkę) i gotować na półtwardo w osolonej wodzie przez około 7-10 minut. Dodać do brytfanki na 30-25 minut przed końcem pieczenia kurczaka. Podawać kurczaka podzielonego na porcje wraz z farszem i upieczonymi ziemniakami.

Pieczony kurczak z nadzieniem ze święconki

Pobierz listę składników: