Gotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasją

Burak ćwikłowy w białym kolorzeBurak ćwikłowy w białym kolorze?

Można powiedzieć „czego to ludzie nie wymyślą” a ja dodam, że na nasze szczęście. W związku z tym mamy buraka ćwikłowego, który nie jest czerwony tylko biały. Jako domorosły ogrodnik zabrałem się za jego uprawę i posadziłem na próbę grządkę białego buraka ćwikłowego o nazwie „Śnieżna Kula”. Odmiana „Śnieżna Kula” to zdobywca Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich bodajże z 2015 czy też 2016 roku. Zresztą podobno też jest to pierwsza biała odmiana buraka ćwikłowego zarejestrowana w Unii Europejskiej. Bulwy tej odmiany buraka są kuliste (zresztą nazwa już o tym nam sygnalizuje) i ma jasną (żeby nie powiedzieć szumnie śnieżną) skórkę. Po przekrojeniu charakterystyczne pierścienie są widoczne ale dosyć słabo ale to ze względu, że miąższ jest rzeczywiście śnieżno białego koloru.

Jak sprawdza się w kuchni?

Rewelacyjnie gdyż rośnie dokładnie tak samo i w takich samych warunkach jak klasyczny czerwony burak a jego smak jest bardzo zbliżony do czerwonego buraka ćwikłowego. Nie brudzi rąk i wszystkiego w koło gdyż nie zawiera betaniny czyli buraczanego czerwonego barwnika. Jako test przygotowałem: (i) buraczany zakwas z białego buraka ćwikłowego (delikatny i bardzo smaczny jakby połączenie soku z kwaśnej kapusty z kwasem z pod ogórków kiszonych) oraz (ii) na jego bazie śmietanowy chłodnik z pieczonym czerwonego burakiem ćwikłowym raz świeżym burakiem chioggia czyli tym w paski biało-różowe.

Jak uprawiać?

W tym roku jak już zaznaczyłem jako świeżo upieczony rolnik amator ;) zdecydowałem się na test uprawy odmiany tego buraka. Na pewno należy zaznaczyć, że biały burak ćwikłowy to nie to samo co zwykłe białe buraki pastewne czy cukrowe więc nie należy ich z nimi mylić. Sadziłem go po raz pierwszy ale jestem pozytywnie zaskoczony, jak poradził sobie z upałami jakie mieliśmy (i może jeszcze będziemy mieli) oraz słabym tj. „piaszczystym” podłożem na jakim musiał rosnąć.  Dodatkowo (odpukać tylko de facto w co?) jak na razie nie nękały go żadne choroby więc jest dobrze a nie był żadnym „świństwem” pryskany. Większość z buraków urosła do wielkości zaciśniętej dłoni lub trochę mniejszej chociaż zwykłe czerwone buraki, które rosły obok urosły około 10-20% większe.
Wysiewać należy standardowo czyli nawet od kwietnia do gruntu w odstępach co kilka centymetrów po jednym nasionku, aby każde miało miejsce na wzrost lub gęściej tylko wtedy z zamiarem aby sadzonki przerzedzić i wykorzystać jako młodą białą botwinę z mini buraczkami.

Burak ćwikłowy w białym kolorze