Gotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasją

Relacja z warsztatów „BurgerDream" czyli burgery w rytmie slowW dniu 09.09.2017 mieliśmy zaszczyt prowadzić warsztaty kulinarne dotyczące naszej kolejnej pozycji kulinarnej (tak tak zbliża się wielkimi krokami!!!) związane z przygotowywaniem burgerów w rytmie slow pod nazwą „BurgerDream".

Miejsce warsztatów było idealne i zlokalizowane w pięknej Pracowni SMAKU w niedalekich Katowicach prowadzonej przez Jolante Kleser, która dzięki udziałowi w 2-giej edycji programu MasterChef zmieniła swoje życie i poświęciła się właśnie gotowaniu oraz realizacji tej swojej pasji. To właśnie dzięki pasji Joli powstało to magicznego miejsca na mapie Śląska, w którym można się poczuć jak w domu a dokładniej jak w domowej kuchni przepełnionej samą serdecznością.

Nasze warsztaty, które wprowadziliśmy były kulinarną podróżą w przedpremierową podróż z przepisami z książki „BurgerDream", która właśnie niebawem będzie miała swoją premierę. Warsztaty rozpoczęły się od samodzielnego przygotowania i wypieczenia tradycyjnej bułek na burgery pod okiem Grześka Targosza, specjalisty od pieczenia na blogu „Gotowanie z Pasją". Przygotowaliśmy więc tradycyjne bułki hamburgerowe z ciasta drożdżowego ale też każdy uczestnik przygotował czerwone bułki zabarwionej sokiem z buraków.  Każdy z uczestników poza bułkami wyrobił też własnoręcznie mięso a to wymagało kilka minut „rzucania" mięsem aby potem idealnie się trzymało i było zwarte bez dodawania żadnych jajek czy innych specyfików co jest oczywiście zabronione gdy robimy prawdziwe burgery. Zresztą tak naprawdę każdy z uczestników przygotował wszystkie składniki na trzy burgery od A do Z.

Menu burgerowe wyglądało następująco:
- "Zły porucznik" - czyli burger wołowy ze specjalnym ostrym sosem,
- "Rumburak" - czyli burger wołowy ale mocno buraczany z pieczonym burakiem  w czerwonej bułce zabarwionej sokiem z buraka z chutneyem wiktoriańskim,
- "Polo Pepperonata" - czyli burger z marynowanej piersi kurczaka w świeżych ziołach z pepperonatą oraz sosem balsamico.

Zapewne niebawem ciąg dalszy warsztatów burgerowych w rytmie slow, więc wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy już teraz.

warsztaty_burgerdream warsztaty_burgerdream
warsztaty_burgerdream warsztaty_burgerdream
warsztaty_burgerdream warsztaty_burgerdream
warsztaty_burgerdream warsztaty_burgerdream
warsztaty_burgerdream warsztaty_burgerdream
warsztaty_burgerdream warsztaty_burgerdream
warsztaty_burgerdream warsztaty_burgerdream
warsztaty_burgerdream