Gotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasją

Kilka słów o książce BlogerChef2Pojawiła się w księgarni książka, która stanowi podsumowanie ponad półrocznych zmagań kuchennych grupy30 blogerów kulinarnych (w tym też naszych jako „Gotowanie z Pasją”). Druga edycja tego konkursu cieszyła się niezwykłą popularnością. Książka „BlogerChef2” to swego rodzaju kulinarna relacja z ponad półrocznej batalii, podczas której blogerzy kulinarni rozwijali swoją pasję do gotowania (czyli coś w sam raz dla nas - nawet tytuł naszego bloga – w „Gotowanie z pasją” – to potwierdza!!!), ale także odwiedzali ciekawe kulinarnie miejsca na mapie Polski.

Książka zawiera opisy wszystkich blogów kulinarnych, informacje o każdym etapie konkursu oraz przede wszystkim wszystkie przepisy, które zostały nagrodzone przez profesjonalne jury i zakwalifikowały się do półfinałów. Oczywiście dania finałowe też można w tej publikacji znaleźć. W związku z tym każdy ma możliwość samodzielnie potrawy te przygotować, np. kurczaka curry w sosie agrestowym, bazyliowe naleśniki z wędzoną gruszką, kozim serem i prażonymi migdałami czy też kopytka z bobu.

Nasze przepisy, które znalazły się w tej publikacji:

1) Zupa à la sałatka cesar z grillowanym kurczakiem.

Pomysł zainspirowany był oczywiście sałatką cesar, która jest bardzo popularna i przede wszystkim pyszna. Wyzwanie polegało na tym, by sałatkę, którą każdy zna, przedstawić w formie innego dania. I tak powstał pomysł na zupę à la sałatka cesar z grillowanym kurczakiem. Bardzo aromatyczna i sycąca wersja smaków, które znamy, ale zaprezentowana w nowym wydaniu :)

2) Zielona sałatka z grillowanymi szparagami i marchewką oraz grillowaną ciabattą z jajkiem sadzonym i marynowaną cukinią z sosem kaparowym..

Przepis powstał w pierwszy dzień wiosny, więc danie też musiało to pokazywać. W efekcie powstała wiosenna przystawka, czyli połączenie ciekawego miksu sałat ze szparagami i innymi warzywami z grillowaną ciabattą oraz półpłynnym jajkiem sadzonym, które nadaje tej potrawie treści.

Życzymy smacznego :)