Gotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasją

KARP, KARP, SZCZUPAK... czyli świąteczne warsztaty pod czujnym okiem mistrza kulinarnego Zbyszka KurletoMieliśmy okazję uczestniczyć  w kolejnej edycji warsztatów prowadzonych przez człowieka-legendę gastronomii, czyli Zbigniewa Kurleto. Jego zasługi dla polskiej sztuki kulinarnej długo by wymieniać, ale trzeba koniecznie powiedzieć, że przez lata był szefem kuchni w krakowskim Wierzynku w czasie jej największej świetności.

Na warsztatach pod hasłem „rybki na świątecznym stole" zebrała nas się całkiem spora grupka fascynatów, czyli „zboczeńców kulinarnych", bo jak inaczej nazwać ludzi którzy po całym dniu pracy chcą jeszcze gotować i czegoś się nauczyć. Byli więc blogerzy kulinarni, amatorzy (piję do Wojtka M. ;) który nomen omen zgarnął główną nagrodę za wykonanie faszerowanego szczupaka), a nawet przedstawiciele mediów (Bartuś G. z KRK FM).

Podczas warsztatów, oczywiście poza nauką patroszenia i filetowania karpia, udało nam się przygotować:

  • roladę z karpia z suszonymi śliwkami z kaszą jaglaną i wędzonym boczkiem (ten przepis autorstwa Zbyszka Kurleto pojawił się w książce Roberta Sowy „Esencja smaku")
  • zupę rybną z warzywami (pyszna!!!)
  • szczupaka faszerowanego (tego nie da się opisać).

Poniżej prezentujemy Wam dwa przepisy:

Szczupak faszerowany

Składniki:
Szczupak 1 szt
Żelatyna 1 p
Jaja 2 szt
Śmietana 30% 1 L
Filet z mintaja 0,5 kg
Czerstwa bułka 1 szt
Masło 1 szt
Cebula 1 szt
Suszi nori 1 szt
Sucha papryka
Mleko 1 L

Przygotowanie:
Szczupaka oczyścić wyciąć kręgosłup, skropić cytryną, posolić i odstawie na 20 min Przygotować farsz: fileta zmielić z cebulą i dodać żelatynę, jajko, bułkę namoczona w mleku, śmietanę i doprawić solą i pieprzem. Dobrze wymieszać nafaszerować szczupaka farszem w środki, wstawić rulon z suszi nori i farszem z dodatkiem papryki suchej. Gotować w piecu na parze 30 minut w temp. 100 C.

Zupa rybna z warzywami

Składniki:
50 dkg ryby słodkowodnej
25 dkg włoszczyzny
25 dkg ziemniaków
1 łyżeczka smalcu
2 zielone papryki
łyżka mielonej papryki
1/2 szklanki śmietany
sól, sok z cytryny

Wykonanie:
Ryby wypatroszyć i pokroić na dzwonka, po czym odstawić w chłodne miejsce. Ziemniaki, zieloną paprykę i włoszczyznę obrać, pokroić w talarki lub kostkę i przyrumienić na smalcu. Zdjąć z ognia, posypać mieloną papryką, podlać 1/2 litra wody i zagotować w szybkowarze, by stały się miękkie. Gdy to nastąpi, włożyć do środka pokrajane kawałki ryby i gotować jeszcze około 20 minut. W czasie gotowania często mieszać, by mięso się nie przypaliło. Przed podaniem zupę zagęścić należy śmietaną. Można też dodać kilka kropli soku z cytryny dla wyostrzenia smaku.

Rzućcie okiem na fotograficzną relację z wydarzenia, która przynajmniej w części odda to, co się działo na warsztatach kulinarnych.

warsztaty_karp warsztaty_karp warsztaty_karp
warsztaty_karp warsztaty_karp warsztaty_karp
warsztaty_karp warsztaty_karp warsztaty_karp
warsztaty_karp warsztaty_karp warsztaty_karp
warsztaty_karp warsztaty_karp warsztaty_karp