Gotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasją

Kasza w telewizji, czyli jak gotowaliśmy na żywo w programie „Dzień  Dobry TVN"Nasz blog czynnie włączył się w akcję „Zboże smakuje i inspiruje", mającej na celu promowanie i popularyzowanie spożycia produktów zbożowych. Dlatego też zostaliśmy zaproszenie do udziału w programie „Dzień Dobry TVN" na dzień 24.09.2014, gdzie mieliśmy przyjemność gotowania na żywo. Tematem przewodnim były kasze, w związku z tym przygotowaliśmy następujące propozycje:

Także poza anteną udało nam się chwilę miło porozmawiać z prowadzącymi Anną Kolczyńską-Maciejowską (ach.....) oraz Robertem Kantereitem, któremu przypadły do gustu nasze pieczone roladki z piersi kurczaka z kaszą gryczaną i śliwką suszoną (na zdrowie). Należy jednak koniecznie dodać, że przy programie pracuje grupa fantastycznych ludzi, których na co dzień przecież nie widać, a którzy odpowiadają za jego powodzenie i im na pewno należą się od nas podziękowania za pomoc i serdeczną atmosferę.

Bardzo nam było przyjemnie i oczywiście liczymy na kolejny raz :) Poniżej przedstawiamy zdjęcia zza kulis, jakie udało się wykonać Grześkowi w wolnych chwilach, których było niewiele, gdyż poświęciliśmy się w całości gotowaniu – to było przecież nasze podstawowe zadanie :)

Dla tych którzy przegapili :) możecie obejrzeć online

 

ddtvn2 ddtvn2 ddtvn2
ddtvn2 ddtvn2 ddtvn2
ddtvn2 ddtvn2 ddtvn2
ddtvn2 ddtvn2 ddtvn2
ddtvn2 ddtvn2 ddtvn2
ddtvn2 ddtvn2