Gotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasjąGotowanie z pasją

SlatePlateOtrzymaliśmy do testów zastawę stołową od firmy Slate Plate (http://slateplate.pl/). Bardzo z takiej propozycji się ucieszyliśmy, gdyż zachorowałem na tego typu talerze od czasu warsztatów kulinarnych z Grzegorzem Łapanowskim. Kolory dań na tej czarnej zastawie prezentują się po prostu znakomicie i efekt wizualny, jaki można dzięki nim osiągnąć, jest nieporównywalny z zastosowaniem tradycyjnej zastawy. Dodatkowo ciekawa faktura samego kamienia nadaje smaczku potrawom i wynosi je o kilka poziomów wyżej (chociaż bigosu na nich nie próbowaliśmy podać … jeszcze).

Wracając jednak do meritum: talerze produkowane przez Slate Plate wykonywane są z hiszpańskiego naturalnego kamienia łupkowego, który jest ręcznie obrabiany. Co ważne, talerze w całości produkowane są w Polsce, więc to nie jakaś tam „chińszczyzna”. Jak się dowiedzieliśmy, zaprojektowano kilka kolekcji talerzy, a projekty oceniało wiele osób, zanim stanęło na ich ostatecznym designie. Powstały trzy kolekcje, różniące się przede wszystkim ze względu na rodzaj wykończenia krawędzi oraz samą powierzchnię:

  • NATURAL - klasyka, czyli sam kamień w różnych kształtach od 10x10 (np. na jakieś fingerfood) do nawet do 60x30 (to już na kawał udźca),
  • MODERN - naturalna powierzchnia, ale otoczona rowkowaną granicą wchodzącą w kamień na kilka milimetrów, czyli idealna, gdy mamy danie z sosem i nie chcemy, aby nam uciekł z talerza,
  • SMOOTH - naturalna powierzchnia, ale w wyżłobionym delikatnym wklęśnięciem na całej długości talerza. Dodatkowo dostaliśmy coś z tzw. „spod lady”: WOOD & SLATE, czyli nowy pomysł na kolejną kolekcję, gdzie kamień łączony jest z drewnianymi dodatkami, co nas od razu urzekło i od razu widzieliśmy na takim talerzu krwistego steka :)

Dwie obiekcje, jakie przemknęły mi przez myśl w związku z kamiennym materiałem, to czy zdrowo jest na czymś takim jeść oraz czy kamień nie porysuje blatu stołu?

Talerze są bezpieczne w kontakcie z żywnością, gdyż zaimpregnowane certyfikowanym (FCA) środkiem do powierzchni kamiennych o takim przeznaczeniu, a każdy talerz posiada nóżki zabezpieczające powierzchnię przed porysowaniem.

Wrażenie, jakie na nas zrobiły po otwarciu przesyłki, są wręcz rewelacyjne i od razu w głowie zaświtało kilka pomysłów na dania, które będą się pięknie na takich talerzach prezentowały kolorystycznie. Po prostu na samą o tym myśl cieszy mi się pyszczek od ucha do ucha :) W załączeniu kilka zdjęć próbnych, abyście mogli sami podziwiać piękno, bo inaczej nie da się takich talerzy opisać, a my wrócimy z sesją fotograficzną, ale już z konkretnymi daniami, które zaprezentujemy niebawem na tych pięknych talerzach :)

SlatePlate SlatePlate